Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Kosmiczne przygody-kolejna misja

 

 

 

 Projekt edukacyjny NASA: Sally Ride EarthKAM

Od 8 do 12 listopada kilkudziesięciu zainteresowanych uczniów naszej szkoły uczestniczyło w misji ISS16_11 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ stacja okrąża Ziemię z szybkością ok. 28.000 km/h na wysokości ok. 400 km kilkanaście razy w ciągu doby.

Wykorzystując otrzymane kody dostępu uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum fotografowali z pokładu stacji różne miejsca na Ziemi. 

 

 

Do projektu włączyli się także rodzice oraz dziadkowie :-) , a opiekę nad nami ze strony Centrum Kontroli Misji sprawowali  studenci Uniwersytetu w San Diego. Wykonane z pokładu stacji kosmicznej zdjęcia, po obróbce w laboratorium NASA w Pasadenie, w ciągu najbliższych dni zostaną umieszczone w galerii na stronie internetowej [kliknij].

Projekt,w którym uczestniczyliśmy już po raz drugi,został stworzony przez SallyRide - pierwszą amerykańską astronautkę, która obserwując Ziemię z okna promu kosmicznego chciała podzielić  się tym niesamowitym doświadczeniem i zainspirować młodzież z całego świata.

Astronauta Jean-Francois Clervoy, uczestnik misji wahadłowców Atlantis i Discovery,wspominając minione wyprawy opowiadał:
"Widok Ziemi z kosmosu wywołuje łzy wzruszenia, robi ogromne wrażenie. Nigdy, za wyjątkiem narodzin mojego dziecka, nie przeżyłem niczego bardziej poruszającego. Ziemia widziana z kosmosu jest przepiękna. Jednocześnie, patrząc na nią, astronauta uświadamia sobie, jak krucha jest egzystencja ludzi na Ziemi.
Myślę, że gdyby każdy człowiek miał choćby raz w życiu możliwość spojrzenia na Ziemię z kosmosu, zmieniłoby to jego sposób myślenia o życiu. 
Astronauci czują się jak pionierzy otwierający dla kolejnych pokoleń nowe drogi, tworzący nowe możliwości. Jestem bardzo dumny, że mogę pokazać kiedyś wnukowi zdjęcie zrobione przez teleskop Hubble'a i powiedzieć: ja tam byłem.”

To jeszcze nie koniec kosmicznych przygód uczniów naszej szkoły. W grudniu zapraszamy wszystkich chętnych do kolejnego projektu edukacyjnego NASA. Tym razem wykorzystując sieć naziemnych teleskopów sterowanych z poziomu przeglądarki, będziemy fotografować różne obiekty kosmiczne: gwiazdozbiory, galaktyki i mgławice.

Serdecznie dziękuję za pomoc nauczycielom informatyki p. O. Chełstowskiej, p. Agnieszce Głowackiej i p. Katarzynie Sitko.

 

 

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach